Huszova 259/1,
058 01 Poprad
(pri hlavnom kruhovom objazde)
Dôchodok
Pomôžeme premeniť jeseň života na nekončiace sa leto
Dôchodok je naša výplata na jeseň nášho života. Výplata dôchodku je garantovaná v Ústave SR, no nikde nie je garantovaná jeho výška. Nakoľko štát má každým rokom menej a menej peňazí na výplatu dôchodkov, pretože populácia starne. Preto je viac ako zodpovedné pripraviť si ideálny mix dôchodkového sporenia.
Zobudiť sa do prvodôchového rána, a zistiť, že Váš príjem po zbytok života bude nižší ako 50%, prípadne menej, môže byť až príliš „tvrdé pristátie“. No v tomto momente už s tým nedokážete nič urobiť. Preto ideálny čas „konať“ je včera a dnes. Zajtra už môže byť neskoro.
Ideálny dôchodkový mix
Slovenský dôchodkový systém, nad ktorým má kontrolu „ruka“ štátu, je tvorený:
I. dôchodkový pilier
Je to priebežné dôchodkové sporenie. Celá výška odvodov (dnes je to 18%) ide na účet Sociálnej poisťovne a z nich sú vyplácané dôchodky dnešných sporiteľov. Dôchodok sa začína vypláca nástupom na dôchodok.
II. dôchodkový pilier – starobné dôchodkové sporenie
Jeho podstatou je, že časť odvodov (do výšky 6% z výšky odvodov – 18%) sú pripisované na privátny dôchodkový účet. Peniaze v tomto pilieri nie sú používané na priebežnú výplatu súčasných dôchodcov. Peniaze sú dedičné. Sporiteľ má možnosť určiť oprávnené osoby. Vklady v II. pilieri sú investované do akciových či dlhopisových fondov obdobne, ako pri klasickom investičnom sporení. Cieľom je ich zhodnotiť, aby Váš dôchodok zo starobného dôchodkového sporenia bol čo najvyšší. No príliš časté zásahy štátu do II. piliera môžu spôsobiť, že aj o tieto peniaze môžete (no nemusíte) prísť.
III. dôchodkový pilier – doplnkové dôchodkové sporenie
Zriadiť si sporenie do tzv. dobrovoľného dôchodkového sporenia je dobrovoľné. No nevie si ho zriadiť každý zamestnanec. Podmienkou je, aby zamestnávateľ mal podpísanú rámcovú zmluvu so spoločnosťami d.d.s. Princíp je v tom, že ak zamestnanec si odvádza napríklad 20 Eur mesačne, rovnakú čiastku mu prispeje do tohto piliera ja zamestnávateľ. V inom prípade takéto sporenie nemá význam.
IV. Dôchodkový pilier – individuálne dôchodkové sporenie
Optimálna výška dôchodku je na úrovni 80% až 100% z priemerného príjmu. A rozdiel medzi ideálnou výškou dôchodku a štátnym dôchodkom, ktorý Vám vypočíta štát zo všetkých troch dôchodkových pilierov, Vám vie „dodať“ práve sporenie do individuálneho dôchodkového sporenia.
V niektorých prípadoch ak ste napríklad živnostník viete bez ohľadu na výšku Vašich odvodov sa sám/sama pripraviť na dôchodok.
Výhodou oproti „štátnym“ pilierom má sporiteľ absolútnu kontrolu nad sumami, ktoré mesačne do sporenia dáva, ako sa zhodnocujú, ale aj to ako formu mu bude vyplácaná renta, to znamená mesačná výplata na dôchodku
Koľko si mám odkladať na dôchodok?
Vyskúšajte našu kalkulačku a porovnajte si možnosti za pár sekúnd.